Museum at Eldridge Street er et museum i en synagoge fra 1887, der blev bygget af jødiske immigranter fra Østeuropa på Lower East Side. Det er en af byens smukkeste bygninger med glasmosaikvinduer, lysekroner og et hvælvet loft dekoreret med gyldne stjerner. På museet kan du lære mere om, hvordan tusindvis af immigranter skabte sig et nyt liv her i et af USA’s travleste kvarterer.
Køb billetter til Museum at Eldridge Street her
Eric's Index
Eldridge Street Synagogue
I slutningen af 1800-tallet boede der tusindvis af østeuropæiske immigranter på Lower East Side, og en stor del af dem var jøder. I 1887 byggede dette samfund sin egen synagoge, som var den første af sin slags i Amerika. Med tiden blev samfundet gradvist mindre, og til sidst blev hovedsalen lukket. Efter mange år med forfald blev bygningen fuldt restaureret over en periode på 20 år og fungerer i dag som et museum.
Inde i Museum at Eldridge Street
Museum at Eldridge Street er officielt et National Historic Landmark. Træudskæringerne, malerierne og lysekronerne er alle blevet restaureret, så du i dag kan opleve rummet næsten som det så ud oprindeligt. På øverste etage er en del af væggen med vilje ikke blevet restaureret, så man kan se, hvordan synagogen blev bygget af træ og puds.
Der blev ikke fundet nogen originale tegninger af østvæggen. Derfor designede kunstneren Kiki Smith og arkitekten Deborah Gans et nyt vindue med gyldne stjerner og en Davidsstjerne i midten.

Praktisk information
- Sted: 12 Eldridge Street på Lower East Side
- Hvordan kommer man dertil: Tag metrolinje F til East Broadway, BD til Grand Street eller 6NQRJZ til Canal Street-stationen.
Køb billetter til Museum at Eldridge Street her
Billetter til Museum at Eldridge Street er også inkluderet i et New York Pass og Explorer Pass.
Ofte stillede spørgsmål
Hjalp denne artikel? Anbefal den ved at give mig en bedømmelse: