International Center of Photography i New York (ICP) består af et museum, en skole og et forskningscenter, alle med fotografi i fokus. Centret ligger på Lower East Side og blev grundlagt i 1974 af Cornell Capa, som var bror til den berømte fotograf Robert Capa. I dag er det verdens førende institut dedikeret til alle former for fotografi.
Køb dine billetter til International Center of Photography her
Eric's Index
The Photography Museum ICP i New York
Siden sin åbning har International Center of Photography afholdt over 700 solo- og gruppeudstillinger og har allerede præsenteret værker af mere end 3.000 fotografer og andre kunstnere. Det giver måske indtryk af, at ICP er et kæmpestort museum, men det er det ikke.
I forhold til andre museer i New York har ICP’s en ret beskeden størrelse. Nogle vil nok endda kalde det for et lille museum. Selvom deres permanente samling rummer over 200.000 fotografier, viser de som regel kun én eller to mindre udstillinger ad gangen.
The Center of Photography samlingen
Cornell Capa åbnede museet for at hylde sin bror Robert og hans kollegaer fra “Concerned Photography”, som alle døde i 1950’erne. Blandt disse kollegaer var Werner Bischof, Chim (David Seymour) og Dan Weiner. Deres fotografier udgør en betydelig del af museets permanente samling, sammen med værker af W. Eugene Smith, Henri Cartier-Bresson, James VanDerZee og Lisette Model – for blot at nævne nogle få.
Selvom ICP først og fremmest er kendt for sin samling af amerikansk og europæisk dokumentarfotografi, så udforskes visuel kultur overordnet set også gennem tankevækkende udstillinger. Det skaber ofte en overraskende kontrast mellem de traditionelle fotografier og de videoinstallationer, der er udstillet.

Gå på opdagelse i Photography Museum i New York
Afhængigt af hvilke udstillinger der vises, tager det typisk 45 minutter til en time at se museet i Lower East Side. Du kan kombinere det med et besøg på New Museum, som ligger lige i nærheden. Du kan også snuppe en pause i museumscaféen kaldet ICP Café, hvor der serveres quiche, sandwich og salater, og ved samme lejlighed benytte dig af den gratis wi-fi. Der er også en lille butik med bøger, der komplementerer museets udstillinger godt.
Praktisk information
- Åbningstider:
- Mandag – søndag: fra kl. 10:30-18.30
- Torsdag: åbent til kl 20.00
- Sted: 84 Ludlow Street, Lower East Side
- Hvordan kommer man dertil: Den nærmeste metrostation er Delancey St – Essex St, og du kan tage tog FJMZ for at komme dertil.
- Tilgængelighed: Museet er tilgængeligt for kørestolsbrugere
Køb dine billetter til International Center of Photography her
Billetter til International Center of Photography er inkluderet i New York Pass og All-Inclusive Pass.
Ofte stillede spørgsmål
Hjalp denne artikel? Anbefal den ved at give mig en bedømmelse: